Ulric Hermansson har arbetat med alkohol och arbetsliv i flera decennier. Under den perioden har han sett stora förändringar – till det bättre.Ulric Hermansson har arbetat med alkohol och arbetsliv i flera decennier. Under den perioden har han sett stora förändringar – till det bättre.
Påverkar yrkesvalet en persons alkoholvanor? Ja, till viss del. Och det är cheferna som dricker mest. Påverkar yrkesvalet en persons alkoholvanor? Ja, till viss del. Och det är cheferna som dricker mest.
En brittisk studie tittade på unga svenskar och sambandet mellan deras anställningar i ungdomen och deras alkoholskador senare i livet.En brittisk studie tittade på unga svenskar och sambandet mellan deras anställningar i ungdomen och deras alkoholskador senare i livet.
En av fyra med icke-västerländsk bakgrund undviker sociala jobbevenemang på grund av kollegors drickande, visar undersökning.En av fyra med icke-västerländsk bakgrund undviker sociala jobbevenemang på grund av kollegors drickande, visar undersökning.
Facket i Finland larmar – två av tre kämpar med alkoholrelaterade problem på arbetsplatsen.Facket i Finland larmar – två av tre kämpar med alkoholrelaterade problem på arbetsplatsen.
Varannan person har någon gång misstänkt att en kollega har alkoholproblem. Men ytterst få vet vad de ska göra åt det.
Varannan person har någon gång misstänkt att en kollega har alkoholproblem. Men ytterst få vet vad de ska göra åt det.
Verdandi protesterar mot Arbetsmiljöverkets förslag om nya föreskrifter om arbetsanpassning. "Man pratar inte om rehabilitering, bara om anpassning", säger förbundsordföranden.Verdandi protesterar mot Arbetsmiljöverkets förslag om nya föreskrifter om arbetsanpassning. "Man pratar inte om rehabilitering, bara om anpassning", säger förbundsordföranden.
Accent repriserar förra årets populäraste texter på webben. På plats 5: Robert Laul hade varit nykter i ett år när han gick ut på sin blogg och skrev om sitt missbruk. Bara några dagar senare fick han respons i form av en hånande banderoll från en samling AIK-supporters.Accent repriserar förra årets populäraste texter på webben. På plats 5: Robert Laul hade varit nykter i ett år när han gick ut på sin blogg och skrev om sitt missbruk. Bara några dagar senare fick han respons i form av en hånande banderoll från en samling AIK-supporters.
För många tv-tittare är hans ansikte välkänt. Journalisten Johan Ripås rapporterar för SVT från den afrikanska kontinenten. Nu är han aktuell med en roman om uppväxten med en alkoholiserad styvpappa. För många tv-tittare är hans ansikte välkänt. Journalisten Johan Ripås rapporterar för SVT från den afrikanska kontinenten. Nu är han aktuell med en roman om uppväxten med en alkoholiserad styvpappa.
Accent har frågat tio arbetsgivare om deras policy kring alkohol som gåva och på julbordet. Trenden tycks gå mot ökad nykterhet. Men mycket återstår för att svenska arbetsplatser ska bli helt alkoholfria.Accent har frågat tio arbetsgivare om deras policy kring alkohol som gåva och på julbordet. Trenden tycks gå mot ökad nykterhet. Men mycket återstår för att svenska arbetsplatser ska bli helt alkoholfria.