Sveriges största tidning om droger och nykterhet.
Ges ut av Movendi Sverige.
Alkohol
Accent speglar hela bredden i ämnet alkohol; från aktuell politik, som gårdsförsäljning och ANDT-strategi, till forskning, beroendeproblematik och andra konsekvenser – i Sverige och världen.
Den organiserade brottsligheten har hittat en ny nisch rapporterar Sveriges Radio idag. Genom att lagligt föra in och transportera tobak och alkohol till ett lager och sedan sälja varorna, strunta i skatten och låta företaget gå upp i rök undanhålls miljarder från skattemyndigheten.
I alkoholdebatten hamnar fokus ofta på ungdomar och deras alkoholkonsumtion. Men de som belastar sjukvården mest med alkoholskador är de som är mellan 55 och 74.
Nyligen rapporterades att alkoholism kan orsaka benskörhet. En ny studie visar att redan efter åtta veckors avhållsamhet kan alkoholisten räkna med förbättrad benhälsa.
Den olagliga smugglingen av stora partier alkohol har ersatts av helt laglig privatimport. Där upphör dock lagligheten. Alkoholen säljs snabbt vidare och någon punktskatt betalas inte.
Allt för få barn till föräldrar som dricker för mycket får hjälp. Vuxna vågar inte se och vet inte vad de ska göra. Vid ett seminarium idag presenterades en ny bok som ska ge skolpersonal mod att ingripa.
Som 46-åring kapitulerade journalisten Karin Christoffersson inför alkoholberoendet. Lådvinet fick henne att gå över gränsen, och hon är säker på att …