Finland

Finska regeringen går vidare med förslag som utmanar monopolet

Finland vill öppna för hemleverans av alkohol – men kritiker varnar för ökade risker.

Med den föreslagna ändringen skulle både det finska alkoholmonopolet Alko och den som har detaljhandelstillstånd för att sälja alkohol, såsom kiosker, bensinstationer och restauranger, kunna leverera alkohol till kunder. För att erbjuda licenser skulle det krävas en ny leveranslicens, skriver regeringen i ett pressmeddelande.

Detta gäller för jästa drycker under 8 volymprocent alkohol och för andra drycker under 5,5 volymprocent. Starkare drycker kommer även framöver att enbart erbjudas av Alko, även för leverans. Leveranser får enbart ske mellan klockan nio på morgonen och nio på kvällen. Leveranser från Alko ska följa monopolets öppettider.

Även den gränsöverskridande handeln regleras i regeringens nya förslag. I stora drag handlar det om att tydliggöra att finländarna har rätt att köpa alkohol från andra EU- eller EES-länder via distanshandel. Detta har varit en förutsättning för att hemleveranser i Finland inte ska betraktas som ett konkurrenshinder som gynnar inhemska aktörer.

Ett första förslag om hemleveranser lades fram i okrober förra året. Men EU-kommissionen kritiserade det förslaget med hänvisning till att det skulle kunna missgynna utländska aktörer på alkoholmarknaden. Det reviderade förslaget som nu läggs fram inkluderar därför regler för distanshandel och marknadsföring för att se till att lagen följer EU:s regler för konkurrens på den inre marknaden.

Det kommer även om förslaget går igenom att vara förbjudet att sälja eller leverera alkohol till minderåriga eller personer som redan är starkt berusade. Ålderkonstroll ska alltid krävas vid leverans och myndigheter ska övervaka efterlevnaden med provköp och andra kontroller. Förslaget ska nu ut på remiss och regeringen planerar att kunna behandla det i riksdagen som en del av budgetprocessen för nästa år. Lagen skulle kunna träda i kraft från årsskiftet.

Bakgrunden till lagförslaget är en ambition från den sittande finska regeringen att liberalisera alkoholmarknaden och föra alkoholpolitiken närmare europeiska normer. Förra året beslutade regeringen att höja gränsen för hur starka alkoholdrycker som får säljas i vanlig mataffärer och man har uttalat en ambition om att höja den gränsen ytterligare på sikt. Alko har uttryckt att en ytterligare höjning av gränsen skulle riskera hela deras verksamhet på sikt.

Många finländare oroar sig för lagändringens konsekvenser. Mer än tre fjärdedelar av de svarande i en undersökning uppgav förra året att de inte litar på att hemleveranser av alkohol kommer att lyckas hålla tillräckligt bra kontroll på köparnas ålder eller berusningsgrad.

Mer än 70 procent av finländarna är mer generellt oroade över alkoholens kostnad för samhället. Mer än hälften av de svarande i en undersökning uppgav att alkoholpolitiken i Finland främst förs på vuxnas villkor och hela 80 procent håller med om påståendet att det är viktigare att skydda barn från alkoholens skadeverkningar än att det ska vara lätt för vuxna att köpa alkohol.

Finska institutet för välfärd och hälsa, FHI, presenterade i slutet av förra året siffror om finländarnas alkoholkonsumtion och varnade då för att hemleveranser skulle kunna innebära större alkoholskador. Om politiken luckras upp ytterligare riskerar den finska alkoholmonopolet att utmanas vilket THL tror skulle leda till fler problem.

– Den centrala frågan är om välfärdssamhällets bärkraft ens i nuläget täcker behovet för screening av riskkonsumtion av alkohol. För att främja befolkningens hälsa, välfärd och trygghet på ett hållbart sätt behövs fortfarande en ansvarsfull alkoholpolitik som bygger på den nordiska välfärdsmodellen och som kan användas för att förebygga alkoholskador, sa Katariina Warpenius, specialforskare på THL då.

Mer från Accent