Midsommar

Allt fler vill ha alkoholfria alternativ till midsommar

Två av tre svenskar har firat midsommar där alkoholen tagit över – och många efterlyser fler alkoholfria alternativ.

Två av tre svenskar har deltagit i midsommarfiranden där det druckits för mycket alkohol. Det visar IQ:s årliga midsommarundersökning, som också visar att var tionde person har valt att helt avstå firandet av just den anledningen.

– Alkohol känns ibland lika självklar som jordgubbar och sill när svensk midsommar ska beskrivas, men vår undersökning visar att en majoritet tycker att alkohol är oviktigt på midsommar och de flesta vill att alkoholfria drycker ska finnas som val på festen, säger Mojtaba Ghodsi, vd för IQ i ett pressmeddelande.

Särskilt tydligt är detta bland de yngre, som i högre grad betonar vikten av att det finns alkoholfria alternativ. Hela nio av tio tycker att sådana drycker bör erbjudas även till vuxna. Samtidigt visar undersökningen att män i högre utsträckning än kvinnor håller fast vid traditionen att snapsa – mer än hälften av männen säger att de alltid eller ofta dricker snaps på midsommar, jämfört med endast var fjärde kvinna.

– Om alkoholfria drycker ges samma utrymme som alkoholen blir det enklare att göra medvetna val. Även för den som föredrar alkohol kan det bli naturligare att varva med alkoholfritt om det finns ett bra utbud som ligger på kylning, säger Mojtaba Ghodsi.

Undersökningen visar också att en knapp majoritet inte tycker det är okej att bli berusad när barn är med vid midsommarfirandet. Fyra av tio tycker dock att det kan vara acceptabelt till viss del.

– Om barn är med vid firandet behöver man tänka ett extra varv kring sitt drickande. Redan vid små mängder alkohol märker barn att vuxna blir förändrade, säger Mojtaba Ghodsi.

IQ uppmanar till att tänka efter före – både vad gäller mängden alkohol och hur dryckerna presenteras. De uppmanar också att inte ”alkoholtjata” och att prata om förväntningar innan firandet.

Mer från Accent