
Idag meddelades att generalsekreteraren för Nya nykterhetsrörelsen, Daniel Johnsson, lämnar sin tjänst med ommedelbar verkan. Anledningen ska enligt ett uttalande från övergångsstyrelsen vara delade meningar om rörelsens framtid.
– Vi har landat i att vi har olika syn på vad som krävs framåt. Mot den bakgrunden går vi nu skilda vägar, men vi vill uttrycka vår uppskattning för det arbete Daniel har lagt ner och önskar honom all lycka och framgång i framtiden, säger övergångsstyrelsens ordförande Lucas Nilsson.
Daniel Johnsson tillträdde som generalsekreterare för IOGT-NTO så sent som i höstas. Med under de 255 dagar som gått sedan dess har mycket hunnit hända i rörelsen.
– Daniel har lett organisationen genom en intensiv och historisk period, där han med stort engagemang har navigerat genom en komplex omorganisering. Under hans ledarskap har tre kanslier samlats i en gemensam personalorganisation som tillsammans kommer ta rörelsen in i framtiden. För detta vill vi i övergångsstyrelsen rikta ett uppriktigt och varmt tack till Daniel, säger Lucas NIlsson.
Daniel Johnsson vill tacka sina kollegor.
– Förändring är svårt, men jag är så imponerad av det arbete som gjorts i rörelsen och av kollegorna på förbundskansliet under det senaste året. Jag har verkligen uppskattat att få jobba med er alla. Jag är övertygad om att rörelsen är på helt rätt förändringsväg – för att bidra på ett kul och viktigt sätt till en bättre värld, utan negativ inverkan av alkohol och andra droger, säger han.
Andrea Lavesson, för närvarande biträdande rektor på Nykterhetsrörelsens bildningsverksamhet, NBV, och tidigare biträdande generalsekreterare för IOGT-NTO mellan 2015 och 2019 kommer att kliva in i rollen som tillförordnad generalsekreterare från och med måndag.
– Jag är engagerad sedan 1995 i rörelsen och är hedrad över att få hjälpa till, det känns kul och viktigt att i det här skedet av samgående och framåtanda kunna vara en resurs. Vi behövs i samhället och för varandra, säger hon.
För några veckor sedan meddelade Nya nykterhetsrörelsens biträdande generalsekreterare Joakim Lundqvist att han kommer lämna sin roll inom kort. Tidigare denna vecka meddelade även Jonas Larsson, tidigare generalsekreterare på Ungdomens nykterhetsförbund, UNF, och tilltänkt som strategichef i den nya organisationen, att han lämnar sin tjänst till hösten.