
Organisationen Talita har drivit skyddat boende för kvinnor som velat lämna prostitution, pornografi eller människohandel sedan 2012. Men det var först förra året som det blev obligatoriskt att ansöka om tillstånd hos Inspektionen för vård och omsorg, IVO, för att bedriva skyddat boende. Talita ansökte förra sommaren men har inte fått svar förrän nu. Och svaret var ett överraskande nej.
IVO slår i beslutet fast att Talita har alla förutsättningar som krävs för att bedriva ett skyddat boende. Det enda som som gör att man nekar boendet tillstånd är det alkoholförbud som Talita har på boendet.
– Vi hade inte alkoholförbud precis i början, men vi märkte att det fanns ett behov att ha det efter en incident. Så vi införde det tidigt och det har funkat utmärkt, säger Josephine Appelqvist, en av Talitas grundare.
Men även om man inte får dricka alkohol på boendet så finns inget som hindrar de boende från att gå ut och festa om de vill det.
– De är inte inlåsta utan kan gå ut och göra vad de vill. Särskilt de unga boende vill ju gå ut och dansa och då kan man höra efteråt att de tagit några öl och det är inga problem. Det är deras val om de vill göra det, säger Anna Sander, Talitas andra grundare.
Enligt henne och Josephine Appelqvist är alkoholförbudet viktigt, inte minst med tanke på de boende kvinnornas bakgrund.
– De kvinnor vi möter har ofta kommit i kontakt med alkohol på ett väldigt destruktivt sätt. Antingen att människor kontrollerar dem och tvingar i dem alkohol, eller sexköpare som väldigt gärna vill att de ska dricka och på det sättet tappa kontrollen, säger Anna Sander.
Men att ha ett alkoholförbud på ett skyddat boende skulle, enligt IVO, bryta mot Socialtjänstlagen, som kräver att verksamheten byggs “på respekt för enskildas självbestämmanderätt och integritet”. Verksamheten ska bygga på förtroende, vistelsen på boendet ska upplevas som meningsfull och den enskildes integritet ska respekteras. Ett skyddat boende ska ha regler som skapar trygghet för de som vistas där. Reglerna ska tas fram i samarbete med representanter för de boende.
Att ha ett generellt förbud mot att dricka alkohol på boendet skulle, enligt IVO, begränsa den enskildes bestämmande och integritet. Myndigheten anser inte att förbudet är nödvändigt för att verksamheten ska vara stöttande och trygg. IVO motiverar inte beslutet i mer detalj i sina svar på Accents frågor.
– Vi har regler om att man inte får köra tvättmaskinen eller duscha för sent, det hade också kunnat tolkas som ett integritetsintrång, säger Josephine Appelqvist.
Att bo på ett skyddat boende innebär även vissa inskränkningar eftersom boendets plats måste hållas hemligt.
– Vi har boende som måste ha skydd från personer som verkligen är farliga. Konsekvensen av att dricka alkohol är att man tappar viss kontroll, så vad händer om man sitter där jättefull på kvällen och får för sig att ringa sin pojkvän som även är hallick? säger Josephine Appelqvist.
Talita har överklagat IVO:s beslut och försökt förklara varför alkoholförbudet är nödvändigt. Att fortsätta driva boendet utan alkoholförbud är inte ett alternativ.
– Vi tror inte att det skulle vara tryggt och lämpligt efter att ha jobbat med den här målgruppen i 25 år, säger Anna Sander.