Norge

Brutet mönster: Norska ungdomars drickande ökar igen

Ungas minskade drickande har varit en följetong under flera år. Nu bryter norska ungdomar trenden och använder både mer alkohol och cannabis än för fem år sedan.

Norge har som många andra västerländska länder haft rekordlåga nivåer av ungdomsdrickande. Men nu verkar trenden ha brutits. Det norska Folkhälsoinstitutet skriver i en ny rapport att man nu kan se en ökning av ungdomars drickande såväl som cannabisproblem.

– 32 procent av 15 till 16-åringar uppger sig ha använt alkohol de senaste 30 dagarna i 2024 års undersökning, jämfört med 26 procent 2019. Andelen unga vuxna i åldern 16 till 30 som uppger att de använt alkohol de senaste fyra veckorna ligger stabilt på runt 80 procent, säger Elin K. Bye på det norska Folkhälsoinstitutet i ett pressmeddelande.

Även berusningsdrickande, att dricka mer än fem standardenheter alkohol vid samma tillfälle har blivit vanligare bland norska ungdomar. Andelen unga som uppger att de någon gång berusningsdruckit ökade från 16 procent 2019 till 22 procent 2024. Det är vanligare att flickor berusningsdruckit än att pojkar gjort det.

Andelen som som rapporterar att de upplevt negativa konsekvenser av att dricka alkohol ökar också. 2019 uppgav 14 procent av unga att de skadat sig eller råkat ut för en olycka i samband med att de druckit alkohol, förra året var den siffran 20 procent. Liknande ökningar gått att se i andelen unga som uppger att de hamnat i slagsmål (från 10 till 14 procent) eller som druckit så mycket att de inte kan minnas hur de tog sig hem (från 13 till 17 procent).

Fler unga uppger att det är lätt att få tag på alkohol. 20 procent av de unga svarade att de tagit alkohol hemifrån utan lov. 17 procent svarade att de någon gång blivit bjudna på alkohol av sina föräldrar.

– Tydliga gränser och regler från föräldrarna gällande alkohol, samt begränsad tillgänglighet hemma kan ha en positiv inverkan på ungas alkoholvanor, säger Elin K. Bye.

Hon säger att även andelen unga som uppger att de använt cannabis under det senaste året har ökat.

– Från cirka fem procent under perioden 2007 till 2015, till åtta procent 2024. För unga vuxna har andelen legat runt 12,5 procent med undantag för en nedgång under pandemin. Vi kan också se att unga vuxna med cannabiserfarenhet dricker betydligt oftare och mer jämfört med de som inte använt cannabis.

Med mer cannabisanvändning kommer också fler problem kopplade till cannabis. Mellan 2019 och 2024 ökade andelen unga som uppgav att de haft problem med ångest i samband med att de använt cannabis från 7 till 17 procent. Samma siffra för unga som upplevt minnesproblem ökade från 9 till 16 procent.

Mer från Accent