USA

Trump hotar med tullar på europeisk alkohol

Amerikanska presidenten rasar över att EU besvarar hans tullar mot europeiska varor.

USA:s president Donald Trump har nu infört 25-procentiga tullavgifter på aluminium och stål från EU. Detta fick unionen att utlova 50-procentiga tullar på, bland annat, amerikansk sprit under onsdagen. Trumps svar var att via sin plattform Truth social hota med 200-procentiga tullar på europeiska alkoholprodukter. Det rapporterar CNN.

USA importerar hälften av sitt vin från EU och Frankrike står för den största andelen med en export värd 2,5 miljarder dollar förra året. Sett till spritdrycker så kommer 23 procent av den amerikanska importen från EU och 32 procent från Mexiko, som Trump också befinner sig i handelskrig med. Mexiko står dessutom för hela 83 procent av USA:s import av öl.

Den amerikanska alkoholindustrin tar redan stryk av handelskriget med Kanada som innebär att flera kanadensiska delstater börjat bojkotta amerikansk sprit.

Olof Gill, talesperson för Europakomissionen uppmanade i ett uttalande USA att ta bort tullarna på europeiska metaller och att man vill se förhandlingar för att förhindra ett handelskrig. EU:s tullar kommer införas i början av april ifall man inte kan hitta en lösning.

Svenska Sprit- och vinleverantörsföreningen oroas också över utvecklingen.

– Vi har ett stort och värdefullt handelsutbyte med USA som uppgår till ett värde om drygt 2,2 miljarder kronor per år bara för alkoholhaltiga drycker. De föreslagna tullarna på vin- och spritdrycker slår därför hårt på svenska företag, säger Elisabeth Due, vd för Sprit- och vinleverantörsföreningen i ett pressmeddelande.

Mer från Accent