Narkotika

Tullverkets varning – spice tillbaka på marknaden

Beslagen av nya, syntetiska cannabinoider ökar kraftigt.

Syntetiska cannabinioider, så kallad spice, orsakade rubriker och dödsfall för ungefär tio år sedan. Nu varnar Tullverket för att man återigen påträffat liknande produkter. De nya produkterna består av industrihampa, som är laglig och inte innehåller något rusgivande ämne, som sedan besprutats med syntetiska cannabinoider.

– Vi ser en kraftig ökning av en ny farlig syntetisk cannabinoid i beslag av hampa som vi analyserat. Hittills i år har det gjorts 54 beslag av den här substansen som heter ADB-4en-PINACA. Förra året var det bara 9 beslag, säger Jenny Åberg, sakkunnig expert på Tullverkets laboratorium i ett pressmeddelande.

Hon menar att det är omöjligt för slutkonsumenten att veta något om produktens styrka och vad den kan ha för effekter.

– För drygt tio sedan hade vi en spicevåg med flera dödsfall då syntetiska cannabinoider blandades med olika växtdelar. De här nya substanserna har nästan exakt samma kemiska sammansättning. 

2022 och 2023 kunde Tullverkets beslag av syntetiska cannabinoider räknas i gram. Men under 2024 beslagtogs elva kilo växtdelar och 2 200 cigaretter som spetsats med syntetiska cannabinoider.

– Fram till den 18 mars i år hade vi beslagtagit hela 24,6 kilo olika hampaprodukter som spetsats med ADB-4en-PINACA. Det är en oroväckande trend som vi vill gå ut och varna för, säger Jenny Åberg.

Mer från Accent