Kanada

Så har Kanadas cannabisvanor utvecklats sedan legaliseringen

Allt fler kanadensare väljer ät- eller drickbar cannabis hellre än att röka drogen.

Drygt var fjärde kanadensare över 16 år har använt cannabis för berusning under det senaste året, en liten ökning jämfört med förra året. Det visar nya siffror från Health Canadas stora cannabisundersökning 2024. Men sedan 2018 har den siffran legat relativt stabilt, mellan 22 och 27 procent, skriver Global News.

Den stora förändringen i konsumtionsmönster är snarare hur man väljer att inta cannabis. 2018 uppgav 89 procent av de som använt cannabis genom att röka det, 2024 ligger samma siffra på 69 procent. Att istället äta eller dricka cannabisprodukter har blivit allt vanligare. 2024 svarar 57 procent att de intagit cannabis i form av exempelvis godis, kakor eller drycker, en ökning med 14 procentenheter sedan 2018.

Under samma period har vaping av cannabis ökat från 33 procent till 37 procent.

Att köra bil under påverkan av cannabis har blivit mindre vanligt sedan 2018, då 27 procent av cannabisanvändarna uppgav att de kört bil påverkade. Men i årets undersökning är det fortfarande nästan var femte användare som svarar att de kört bil efter att ha använt cannabis.

Att använda cannabis är fortfarande vanligast i åldersgruppen 20 till 24 år där 48 procent svarar att de använt cannabis det senaste året, en ökning med fyra procentenheter sedan 2018. Användningen bland 16 till 19-åringar har ökat med med fem procentenheter under samma period, 41 procent i den åldersgruppen svarar att de använt cannabis det senaste året. Bland vuxna över 25 har 23 procent använt cannabis det senaste året, även det är fyra procentenheter fler än 2018.

72 procent av de som använder cannabis köpte den i en licenserad affär, antingen fysiskt eller online. 15 procent fick cannabis från en vän eller bekant. Bara tre procent svarar att de köpt cannabis från en illegal källa. I genomsnitt lägger kanadensarna uppskattningsvis 53 dollar per person och månad på laglig cannabis och 8 dollar på olaglig cannabis.

Kanada har sedan hösten 2018 tillåtit invånarna att berusa sig på cannabisväxtdelar och infört ett system där cannabis säljs i butiker med licens. Sedan 2020 är det även lagligt med ät- och drickbara cannabisprodukter.

Mer från Accent