Medlemmen

Här är Movendis nya logga

Nu är Movendis nya logotyp och visuella identitet lanserad. Mycket är nytt – men den blå färgen och jordgloben lever vidare. ”Det här är ett viktigt steg för oss. Det känns roligt”, säger Lisa Greve, kommunikationschef.

Under torsdagen presenterades Movendis nya visuella identitet i ett livesänt event. En arbetsgrupp på Movendi och en designstudio har jobbat fram allt det som ska signalera samma känsla som rörelsens värdeord och budskap handlar om.

– Vi är både en mötesplats och en motkraft. Den devis som vi har utgått från är ”Fri att vara du”. Utmaningen har varit att kondensera ner allt det vi pratar om till hur det också ska se ut rent visuellt. Från logotyp till typsnitt, färger och bildspråk, säger Lisa Greve, kommunikationschef på Movendi.

Att sätta logotypen för den nya organisationen med ett nytt namn har varit centralt. Movendi har anlitat designern Anton Hull, Pasadena Studio, för uppdraget. Han är specialiserad på grafisk form för organisationer inom civilsamhället och har tidigare gjort logotyperna till NBV och UNF.

– Vår nya logotyp flirtar med de tre organisationerna som har slagits samman. Globen från IOGT-NTO finns kvar i o:et och cirkeln och ovalen är designelement som ska återkomma och användas i många sammanhang. Det kändes givet att globen skulle finnas kvar.

Att loggan skulle vara blå har också varit självklart.

– När vi samlades första gången var det mer: ”Vilken blå ska vi ha?” eftersom alla tre organisationerna har en blå logotyp. Vi hittade en egen blå ton.

En annan viktig del i arbetet har varit bildspråk.

– Det vi gör är kul och viktigt. Då ska bilderna också ge den känslan. I stället för en bild på en lokal kan vi fota mötet mellan två människor, en aktivitet, någon som skrattar. Människor i rörelse är det centrala för oss.

Nu när allt finns på plats, vad händer framåt?

– Det blir en successiv övergång till den nya visuella identiteten. Vi uppmanar alla att använda den, men ingen blir arg om det inte blir perfekt på en gång. Vi räknar med att det tar tid att fasa ut det gamla. En sån sak är fysiska skyltar på lokaler runtom i landet. Där håller vi på att titta på att kunna erbjuda alla föreningar ett bra pris för att kunna byta skylt.

Rent praktiskt, hur gör man för att börja använda de nya mallarna?

– Vi har skapat en mediaportal för medlemmar där det finns en designgenerator. Om man vill göra en affisch till exempel finns det mallar och bilder så att det är lätt att göra rätt. Vi är en stor rörelse men många medlemmar som vill göra saker. Alla är inte designers, men det här är väldigt lätt att använda.

Här på Youtube kan du se lanseringen av Movendis nya logotyp i efterhand.

Och i Movendis mediaportal finns bilder, mallar och grafik som medlemmar i Movendi kan använda.

Mer från Accent