
Att alkohol inte ens nämns i den tio sidor långa regeringsförklaringen har bland andra Sven Andreasson, alkoholläkare och ordförande i Alkoholpolitiskt forum, reagerat på. I en debattartikel i Dagens Samhälle kräver han skärpning:
”Efter sin skakiga inledning behöver den nya regeringen nu klargöra sin politik och fatta beslut inom tre områden. För det första bör all marknadsföring och sponsring av alkohol förbjudas på samma sätt som redan gäller för tobak. Reklamen driver drickandet och leder till ökade alkoholproblem. Reklamförbud är förenligt med EU-rätten då syftet är skydda folkhälsan.”
Andreasson kräver också en skärpning av alkohollagen när det gäller privatimport och vill i grunden reformera den svenska alkoholvården:
”Det finns ett starkt auktoritärt arv i den svenska alkoholvården, vilket skrämmer bort den stora majoriteten. Schabbiga vårdmiljöer på många håll och behandlingsinsatser utan vetenskapligt stöd gör inte saken bättre.”