I den stora katastrofen, som drabbade så många fick IOGT-NTO-rörelsen huvudansvaret för det svenska biståndet till återuppbyggnaden på Sri Lanka.I den stora katastrofen, som drabbade så många fick IOGT-NTO-rörelsen huvudansvaret för det svenska biståndet till återuppbyggnaden på Sri Lanka.
Stig Kroon, grundare av både Miljonlotteriet och Bingolotto avled i dag efter en längre tids sjukdom.Stig Kroon, grundare av både Miljonlotteriet och Bingolotto avled i dag efter en längre tids sjukdom.
Sedan starten 1964 har Miljonlotteriet gett ett överskott på närmare 2 miljarder kronor till IOGT-NTO-rörelsen. Utveckligen har varit fantastisk – men hur ser de kommande 50 åren ut?Sedan starten 1964 har Miljonlotteriet gett ett överskott på närmare 2 miljarder kronor till IOGT-NTO-rörelsen. Utveckligen har varit fantastisk – men hur ser de kommande 50 åren ut?