
Ur Kvällspostens reportage:
”41-åringen hade 2,5 promille alkohol i blodet. Polisen uppskattar hastigheten till 80 kilometer i timmen. Körbanan är rak och bred, sikten var bra, trafiken närmast obefintlig och inga bilar stod parkerade längs vägen. De 40 meter långa bromsspåren börjar först vid kollisionsplatsen.
– Det var ett helvete när jag förstod vad jag ställt till med. I häktet försökte jag hänga mig i kalsongerna, men upptäcktes innan jag kvävts.
Efter gripandet och häktningen gjordes en liten rättsmedicinsk undersökning av den misstänkte. Den gav klara besked om att han inte led av allvarlig psykisk störning.
– Däremot behöver han hjälp för sitt alkoholmissbruk, förklarade advokaten Claes-Håkan Wikefeldt.
Tingsrätten i Jönköping dömde den då 38-årige gärningsmannen till två år och fyra månaders fängelse. Han fälldes för grovt vållande till annans död, grovt rattfylleri, grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, olovligt brukande samt ringa narkotikabrott.”
Hela 41-åringens, samt Mercedes mammas, berättelse läser du här.
Flera reportage ur Kvällsposten omfattande serie om rattfyllans offer:
Emil fick sitt liv förstört av rattfyllot
Polisen Tommy dödad av rattfyllo i tjänsten