Plattformen finns där. Metodiken är på plats. Men stödlinjen Sobersupport behöver växa. Både i antalet samtal in och i antalet samtalsledare. Det var för två år sedan som Sobersupport lanserades. Det är ett slags kamratstöd dit man kan ringa anonymt för att få råd kring sitt eget eller en anhörigs riskbruk. Samtalsledarna har olika bakgrund och kompetenser. Tanken är att man ska kunna hitta en samtalsledare som har kunskap om just det man själv behöver stöd med och de täcker in de flesta typerna av missbruk. Samtalsledarna ger inte behandling, snarare hjälp att komma vidare eller att bara få prata med någon som har egen erfarenhet av missbruk.
– Man får ett medmänskligt samtal med en person som kan ha liknande erfarenheter som en själv. Våra samtalsledare är duktiga på att guida vidare till att hitta sina egna lösningar på problemet, säger Anna Classon, metodutvecklare.
Movendi Sverige som ligger bakom satsningen på Sobersupport, visste att det skulle bli svårt att nå ut. Den stora omorganisationen i rörelsen förra året, med hopslagningen av flera förbund, kan ha påverkat stödtjänsten under en tid, tror Anna Classon.
Daniel Camerini, finansieringssamordnare på Movendi Sverige, är en av dem som ska vara med och utveckla Sobersupport.
– Vi har en jättebra grund för att börja växa och få in fler samtal. Det har vi både resurser till och idéer på hur vi ska göra. Samtidigt är det väldigt viktigt att någon svarar när det kommer in samtal. Den ideella organisationen bakom Sobersupport behöver växa i samma takt, säger han.
Det innebär att Sobersupport måste hitta och utbilda fler samtalsledare parallellt med att man gör tjänsten mer känd.
– För att nå ut bättre kommer vi att marknadsföra Sobersupport mer. Vi tror också att de som kommer att marknadsföra tjänsten är de som är nöjda efter att ha använt den. Dessutom kommer vi att vara synliga där målgruppen finns. Till exempel inom studenthälsan, organisationer där målgruppen finns och även offentliga verksamheter som öppenvården.
Daniel Camerini tror att en viktig fråga för Sobersupport blir att hitta sin identitet och bygga den tillsammans med de ideella krafterna.
– Att vara engagerad i en sådan här verksamhet är meningsfullt i sig. Vi vill gärna bli fler samtalsledare som själva kan bidra och på så sätt skapa mening i sitt liv.
Var är Sobersupport om några år, tror du?
– Jag hoppas att vi ska vara ett självklart val att ringa till om man har frågor om skadligt bruk. Om en tidning skriver om ämnet vill jag att vi ska vara en av de organisationer de hänvisar läsarna att kunna kontakta. Men det allra viktigaste är ändå att hjälpa den som ringer oss och behöver prata.